A manapság szinte elcsépelt "Who dat?" (Ki az?") kifejezés eredetének megtalálásához több mint száz évet kell visszautaznunk az időben. Akkoriban vándorénekesek előadásaiban és kabarékban fordult elő, amelyet onnan átvettek a jazz és más műfajok énekesei, zenészei is. Mára azonban igen kevesen maradtak, akik ennek a nyelvtanilag helytelen formulának, amelyet a New Orleans Saints szurkolótábora gyakorlatilag kisajátított magának, ismerik a történetét.
A 20. század elején a színpadokon főként fekete, afroamerikai színészek akkor kérdezgettek megszeppenve "Who dat?" módra, amikor a darabokban szellemekkel találkoztak. A furcsa kérdő mondat később egyre szélesebb körben elterjedt, majd a második világháborúban az amerikai pilóták egyik kedvelt frázisa lett. A légierő katonái sokszor csendben repültek, amikor aztán valaki hirtelen feltette az éterben a kérdést: "Who dat?" A válasz gyorsan érkezett: "Who dat say who dat?" (Ki az, aki az mondja, ki az?)
A Saints elvakult szurkolói
A hatvanas években a szállóige lassan beszivárgott a futballstadionok világába. Sokan sokfélét állítanak, de talán a leghihetőbb forgatókönyvnek az tűnik, hogy elsőként a louisianai Southern University Jaguars szurkolói buzdították a "Who dat talkin' about beatin' dem Jags?" (Ki az, aki azt mondja, megverik a Jagset?) szlogennel. Rajtuk kívül más, Louisianában található középiskolák rajongói is skandáltak a "Who dat?"-et, mielőtt az a nyolcvanas években egyre népszerűbb kifejezés lett a Saints arénájában, a Louisiana Superdome-ban.
When the Saints Go Marching In - Louis Armstrong
Olyannyira, hogy a Saints játékosai a klub himnuszának tekintett "When the Saints Go Marching In" című dalt némi módosítással lemezre énekelték. Az apró változtatás során a "Who dat say dey gonna beat them Saints" (Ki az, aki azt mondja, hogy megveri a Szenteket?) sor került a híres gospel nótába. A dal gyorsan népszerű lett szurkolói körökben, és a rajongók egyre gyakrabban énekelték azt meccsnapokon és azon kívül is.
A Who Dat Nation kifejezés Bobby Hebertnek, a csapat korábbi irányítójának köszönhető. A jelenleg New Orleansban sportkommentátorként dolgozó Hebert egy 2006-os, Dallas Cowboys elleni meccs után jellemezte eképp a gárda mögött álló szurkolótábort. A győztesen megvívott összecsapást követően úgy fogalmazott, hogy egy egész Who Dat Nation található az államban.
A "keresztapa": a Saints korábbi Pro Bowler irányítója, Bobby Hebert
Aztán amikor a Saints 2010 januárjában bejutott története első Super Bowljába, miután az NFC döntőjében legyőzte a Minnesota Vikings együttesét, a futball szerelmesei széles körben is megismerték New Orleans kultikus szintre emelt rigmusait. A szurkolók magukat Who Dat Nationnek titulálva boldogan énekeltek a város szívében fekvő Bourbon Streeten, és örömittasan kürtölték világgá, hogy kedvenceik pályára léphetnek a nagydöntőben.
A Super Bowlra írt Saints-induló
A mindent elsöprő lelkesedésnek a Peyton Manning nevével fémjelzett Indianapolis Colts sem tudott ellenállni. A louisianai franchise Drew Brees vezetésével 2010. február 7-én, a 44. Super Bowlon megszerezte története első bajnoki címét, és a Who Dat Nation felért a csúcsra.